Açıklamalar
 

Amaç:

Bu araştırma okuyucuyu Kur’an’ın psikolojik, sosyolojik ve pedagojik yönüyle tanıştırmak ve Ateizme ve diğer batıl yollara karşı hakkı arayanlara aydınlatıcı olsun diye hazırlanmıştır. Bu çalışmayı bize nasip eden Allah’a hamd ve bu büyük haberi getiren peygamberimize salât ve selam olsun. Bu kitabın hazırlanmasında katkıda bulunanlardan da Rabbim razı olsun.

 

Açıklamalar:

1. Ayet isimlerinden önceki numara konu için bizim verdiğimiz sıra numarası, ayet isimlerinden sonraki ilk numara ayet, ikinci numara ise Diyanet baskısına göre Kur’an’ı Kerim’deki sayfa numarasıdır.

 

2. Hadislerde C cilt numarası, S sayfa numarası, No ise hadis numarası olarak rumuzlandırılmıştır. H. Ş. Hadisi şerifin kısaltması olarak kullanılmıştır.

 

3. Konuların maddeleştirilmesi güzelliklerin arada kaybolup gitmemesi için yapılmıştır.

 

4. Günümüzde hayat zor, zaman az, bu nedenle okuyamıyoruz bahanelerini gidermek için konularına göre ayetler, hadisler ve konunun arka planları ile az ve öz olarak sunulmuştur.

 

5. Genellikle çocukların 7 yaşından itibaren Allah hakkında merak ve sorgulamalarına karşı hem bir cevap ve hem de bir delil olsun diye Allah, Kur’an, peygamberlik ve ahiret inancı 14 yaşından önce mutlaka verilmesi gerekmektedir. Çünkü çocuklar 14 - 16 yaş arası fırtınalı dönemde ateizme ve kimlik karmaşasına düşme eğilimleri olabileceğinden ve tehlikelere düşmemeleri için bu konular tekrar tekrar okunmalı ve okutulmalıdır.

 

6. Ayetlerin altındaki tekrarlı açıklamalar kısaca aldığımız veya almamız gereken derslerdir. Bu ayetleri daha kapsamlı incelemek isteyenler mevcut tefsirlerden araştırmalıdırlar.

 

7. Çok kısa konular hariç her konu sonunda genel bir soru sorularak bu sorulara kısaca ayetler ışığında cevap verilmiştir.

 

8. Yeri geldiğinde bazı ayetler yeni bir konuya temel olması ve düşünülüp ibret alınması için bilinçli olarak tekrarlanmıştır.

 

9. Kur’an çok büyük bir âlem veya büyük bir şehri hatırlatmaktadır. Bir şehrin rehberle daha kolay gezilip öğrenildiği gibi, bu çalışmamız da bu geziye ve bu ilmi yolculuğa inşallah yardımcı olacaktır.

 

10. Bu çalışma bir basamaktır, bu konuları bizden daha ileri götürecek araştırmacılara şimdiden teşekkür ederiz.

 

11. Bu araştırmada dileğimiz; bilindiği zannedilen ama pek az bilinen İslam’ ın dinamiklerinin öğrenilmesi ve hiçbir ferdi suçlamadan mantıki değerlendirmeler yapmak için inşallah bir basamak olur.

 

12. Günümüzde hiçbir şey üretmeyen, üretileni de beğenmeyen, hiçbir duvara uymayan taş gibi ve yolda gidenlerin ayağına takılan bu tiplerden çok çektik. Boşa geçen zamanı hem telafi etmek ve hem de gelecek nesli aynı hatalara düşmelerini önlemek için bu çalışmayı dikkatle incelemelerini tavsiye etmekteyiz.

 

13. Cehalet ve Şeytanizm her yeri az veya çok işgal etmiştir. Bu işgal silah kullanarak değil insanları tek tek eğiterek ancak önlenebilir diye düşünmekteyiz.

 

14. Ya Rab! İlim, zikir, cihad ruhunu birleştirmek için yaptığımız bu çalışmamızda bizleri riyakârlıktan ve belamlıktan koru. Bu çalışmayı birçok insanın hidayetine vesile kıl diye dua ederek araştırıcı, okuyucu ve hizmet ehlinin faydalanmasına sunuyoruz.

 

"Bu çalışmayı İslam’ı bu günlere kadar taşıyan ve bundan sonra taşıyacak olan tüm Allah dostlarının ruhuna ithaf ediyoruz."

 
GENEL
Ana Sayfa
Açıklamalar
Sitede Detaylı Arama Yap
Vahyin Işığında Rehberlik
Güncel Makaleler
Dosyaları İndir
Ziyaretçi Defteri
İletişim
ARAMA YAP

 
 
 
 
İp : 3.235.182.206