KONUYU OKU
44. KEŞKE TAVRI
Keşke Tavrı

KEŞKE TAVRI

 

1) Mü’minun 99 / 347 - Nihayet onlardan (müşriklerden) her birine ölüm geldiği vakit şöyle diyecekler: Rabbim beni dünyaya geri çevir 100) Ta ki boşa geçirdiğim dünyada iyi iş (ve hareketler) yapayım, hayır (dönülemez), onun söylediği bu söz (boş) laftan ibarettir, önlerinde ise bir mezar vardır, dirilecekleri güne kadar oradadırlar 101) Sura üfürüldüğü zaman artık aralarında akrabalık bağları kalmamıştır, birbirlerini de arayıp soramazlar 102) Artık kimlerin (sevap) tartıları ağır basarsa, işte bunlar kurtuluşa erenlerdir 103) Kimlerin de tartıları hafif gelirse artık bunlarda kendilerine yazık etmişlerdir (çünkü onlar) ebedi cehennemdedirler 104) Ateş yüzlerini yakar, orada suratları çirkin ve gülünç bir halde bulunurlar.

 

Müşriklerden her birine ölüm geldiği vakit;

a) Rabbim beni dünyaya geri gönder ki boşa geçirdiğim dünyada seveceğin, hoşnut olacağın iman, namaz, oruç, hac, sadaka gibi işleri yapayım der,

b) Buna cevap olarak; hayır, dönülemez, bu istekleriniz boş laftan ibarettir ve biz size düşünecek kadar zaman verdik denilecektir. Sevabı çok olan sevinecek az olan perişan olacaktır.

 

2) Fecr 23 / 593 - O gün cehennem getirilir, insan yaptıklarını birer birer hatırlar fakat bu hatırlamasının ne faydası var? 24) (İşte o zaman insan) keşke bu hayatım için bir şeyler yapıp (salih ameller) gönderseydim der.

 

O gün;

a) Cehennem yaklaştırılır,

b) İnsan yaptıklarını birer birer hatırlar fakat bu hatırlamasının bir faydası yoktur,

c) İşte o zaman “ keşke bu hayatım için bir şeyler yapıp gönderseydim “ diyecektir.

 

3) Mülk 10 / 561 - Ve şayet kulak vermiş veya aklımızı kullanmış olsaydık (şimdi) bu alevli cehennemin mahkûmları arasında olmazdık derler.

 

Cehennem karşısında durduğu zaman ve ateşte yanarken;

a) İslam’ a kulak vermiş ve aklımızı kullanmış olsaydık ibadetlerimizi ihmal etmezdik,

b) Şimdi bu alevli cehennemin mahkûmları arasında olmazdık diye itiraf edeceklerdir.

c) Kur an’ı ve Hz. Peygamberi (sav) tanımadan ibadetsiz yaşamanın bir hayal ve rüya gibi olduğunu anlayacaklardır.

 

4) Al- i İmran 91 / 60 - Gerçekten inkâr edip kâfir olarak ölenler var ya onların hiçbirinden fidye olarak dünya dolusu altın verecek olsa dahi kabul edilmeyecektir, onlar için acı bir azap vardır, hiç yardımcıları da yoktur.

 

Kâfir olarak ölenlerin hiçbirinden fidye olarak dünya dolusu altın verecek olsa dahi kabul edilmeyecektir.

 

5) Rad 18 / 250 - Rabbinin emrine uyanlar için en güzel (mükâfat) vardır,ona uymayanlara gelince eğer yeryüzünde olanların tümü ile bunun yanında bir misli daha kendilerinin olsa (kurtulmak için) onu mutlaka feda ederler, işte onlar var ya hesabın en kötüsü onlaradır, varacakları yer de cehennemdir, o ne kötü yataktır.

 

Kur’an’ a uymayanlar o gün yeryüzünde olanların tümü ile bunun yanında bir misli daha kendilerinin olsa kurtulmak için ellerinden gelse onu mutlaka feda etmek isteyecekler.

 

6) Mearic 11 / 568 - (O gün akraba ve dostlar) birbirlerine gösterilirler (fakat herkes kendi derdindedir), günahkâr kimse ister ki o günün azabından (kurtulmak için) oğullarını 12) Karısını, kardeşini 13) Kendisini koruyup barındıran tüm ailesini 14) Ve yeryüzünde kim varsa hepsini fidye olarak versin de tek kendini kurtarsın 15) Fakat ne mümkün (imkânsız), bilmedi ki o (cehennem) alevlenen bir ateştir 16) (Baş, el ve ayaktaki) derileri kavurup soyar, çıkarır 17) Haktan yüz çevirip geri dönen 18) (Ve servet) toplayıp yığan kimseyi (kendine) çağırır.

 

O gün akraba ve dostlar birbirlerine gösterilirler fakat herkes kendi derdi ile meşgul olacağı için kimse kimse ile ilgilenemeyecektir, artık günahkâr kimse cehennemden kurtulmak için;

a) Oğullarını,

b) Karısını,

c) Kardeşini,

d) Kendisini koruyup barındıran tüm akrabalarını veya aşiretini,

e) Ve yeryüzünde kim varsa hepsini fidye olarak vermek isteyecektir ama bu istekleri ve kurtuluşu mümkün olmayacaktır.

 

7) Nebe 40 / 582 - Biz yakın bir azapla sizi uyardık, o gün kişi iki elinin yapıp önceden gönderdiklerine bakacak ve kâfir keşke toprak olaydım diyecek.

 

İşte o gün kâfir kişi;

a) İki elinin kazanıp önceden gönderdiklerine bakacak,

b) Kötü şeyler yapmışsa çaresiz ve pişmanlıktan dolayı keşke toprak olsaydım diyecektir.

 

8) Furkan 27 / 361 - O gün zalim kimse (pişmanlıktan) ellerini ısırıp şöyle der: Keşke o peygamberle birlikte bir yol tutsaydım 28) Yazık bana, keşke falancayı (batıl yolcusunu) dost edinmeseydim 29) Çünkü zikir (Kur’an) bana gelmişken o hakikaten beni ondan saptırdı, şeytan insanı (uçuruma sürükleyip sonra) yüzüstü bırakıp rezil ve rüsva eder.

 

Not: Bu acıklı duruma düşmemek ve keşkelerle üzülmemek için;

a) Bir dakikayı bile boşa geçirmemeli,

b) Bu ve benzeri kitaplarda anlatılanları tekrar tekrar okuyarak canlı bilgiler haline getirmeli,

c) Dünya ve ahiret dengesini fayda ve hayır üzerine kurmalıdır.

 

KEŞKE TAVRININ MAHŞERDEKİ GÖRÜNTÜLERİ NELERDİR? SORUSUNA

BU AYETLER IŞIĞINDA CEVAPLAR

 

1) Müşriklerden her birine ölüm geldiği vakit “ Rabbim beni dünyaya geri gönder ki boşa geçirdiğim dünyada seveceğin, hoşnut olacağın işler yapayım der, buna cevap olarak “ Hayır, dönülemez, bu istekleriniz boş laftan ibarettir ve biz size düşünecek kadar zaman verdik “ denilecektir.

2) O gün cehennem yaklaştırılır, insan yaptıklarını birer birer hatırlar. Fakat bu hatırlamasının bir faydası yoktur. İşte o zaman “ Keşke bu hayatım için bir şeyler yapıp gönderseydim. “ diyecektir.

3) Cehennem karşısında durduğu zaman ve ateşte yanarken ” İslam’ a kulak vermiş ve aklımızı kullanmış olsaydık, şimdi bu alevli cehennemin mahkûmları arasında olmazdık “ diyeceklerdir.

4) Kâfir olarak ölenlerin hiçbirinden fidye olarak dünya dolusu altın verecek olsa dahi kabul edilmeyecektir.

5) Kur’an’ a uymayanlar o gün yeryüzünde olanların tümü ile bunun yanında bir misli daha kendilerinin olsa kurtulmak için ellerinden gelse onu mutlaka feda etmek isteyeceklerdir,

6) O gün akraba ve dostlar birbirlerine gösterilirler fakat herkes kendi derdi ile meşgul olacağı için kimse kimse ile ilgilenemeyecektir, artık günahkâr kimse cehennemden kurtulmak için oğullarını, karısını, kardeşini, kendisini koruyup barındıran tüm akrabalarını veya aşiretini ve yeryüzünde kim varsa hepsini fidye olarak vermek isteyecektir ama bu istekleri ve kurtuluşu mümkün olmayacaktır.

7) İşte o gün kâfir kişi iki elinin kazanıp önceden gönderdiklerine bakacak, kötü şeyler yapmışsa çaresiz ve pişmanlıktan dolayı “ Keşke toprak olsaydım “ diyecektir.